Koray Arslan Evi

TARİH:

14 Aralık 2021

Yelki’de (Güzelbahçe) 934 m2’lik parsel içerisinde konumlandırılan yapı, çevresini saran kadim çam ve zeytin ormanları arasında lineer plan kurgusuyla kendini gösterir. Doğu-batı ekseninde 240 cm’lik kot farkı bulunan parselde uzanan yapı, iki ve üç katlı galeri boşlukları ile iç mekânda farklı mekânsal algılar yaratarak konut içi gündelik akışın izlerine dair ipuçları verir. Bu noktada yapı, kullanıcısının gündelik hayatına eklemlenen doğayla bütünleşik bir sahneye dönüşür. Sahne, ortak alanlarda son derece geçirgen ve aydınlıktır. Büyük açıklıktaki şeffaf cam cepheler salondaki iki katlı galeri boyunca devam eder. Güney ve batı cephelerindeki 4,5 metrelik konsollar, dört mevsim boyunca gün ışığının iç mekândaki iz düşümünü farklı açılarda ve kotlarda okutur. Yapının her bir bileşeninde (zeminler, galeri boşlukları, düşey yüzeyler, merdiven vb.) ayrı bir görsel etkiye dönüşen yansımalar, iç mekâna zengin perspektiflerle doğal çevreyi katar. Kirişsiz mantar döşemelerin içine çelik kirişlerle takviye yapılarak üretilen geniş konsollar güneşlenmeyi optimize eder ve yazın gölge sağlarken kışın güneş ışınlarının iç mekâna süzülmesine izin verir.

Yapı boyunca kendini okutan betonarme plak döşemenin altında beliren hacimler yer yer iç içe geçerek bütünleşen yapısıyla kendine özgü mekânsal akışı oluştururken, ayrışıp kesinleşerek mekânsal özelleşmeyi vurgular. İç mekândaki çıplak brüt beton düşey yüzeyler yapısal anatomiyi kullanıcısına aktarır. İnşanın doğal sürecinde malzemenin başlangıç hâlinin görsel ve dokunsal keşfi, mekân-birey arasında kurulacak bağda farklı algılara zemin hazırlar. Kullanıcı bağlamında konut içi yaşantı ve mekânla kurulan ilişki, alışılmışın dışında kat yükseklikleri, iç mekânda oluşan sayısız yansıma, malzemenin ya da strüktürün doğal hâliyle okutulması, iç içe akan hacimlerin yarattığı devingenlik ile sıradanlıktan sıyrılır.

“GÜNDELİK HAYATIN TASVİRİNDE VE ŞEKİLLENMESİNDE KENDİNE BİÇİLEN ROLÜ TEMSİL EDEN BİR KONUT YAPISI OLARAK KORAY ARSLAN EVİ, İÇERİSİNDE YER ALDIĞI DOĞAL ÇEVREYE BÜTÜNÜYLE SERGİLENEN BİR OBJE OLARAK YERLEŞİR”


Doğu ve batı aksında lineer ilerleyen yapı, alt zemin, üst zemin ve birinci kat olmak üzere üç kattan oluşur. +0.25 m’lik yol kotundan aşağıya inen dış mekândaki merdiven yapı girişinin yer aldığı alt zemin kata erişimi sağlar. Geniş giriş holünü çıplak brüt betonda 3 kat boyunca uzanan ahşap merdiven karşılar. Merdivenin asılı olduğu üç katlı galeri boşluğu, katlar arası mekânsal ve görsel bağlantıyı pekiştirir. Giriş holünün gerisinde misafir yatak odası ve banyo konumlanırken, solda mutfak ve yemek alanı yer alır. Yemek masası için ayrılan alandan iki kat yüksekliğindeki galeriyle zenginleşen oturma alanına geçilir. Geniş açıklıklı cepheler ve brüt beton yüzeyler galeriyle bütünleşerek mekâna özgü bir kimlik yaratır. Betonarme mantar döşemeden sarkan ve batı cephesine teğet geçen metal şömine, mekânı fiziksel olarak ısıtırken görsel bir obje olarak da mekân içi referans noktası hâline gelmeyi başarır. Dış mekânda batı cephesine konumlanan havuz aynı zamanda oturma alanının yönlendiği manzaranın bir parçasıdır. Havuz kenarında kullanılan ahşap tik döşeme, (teras zemininde kullanılan tik döşemenin bir yansıması da üstündeki dış mekân konsolun tavanında kendini gösterir) su ögesi ve yeşil peyzaj arası geçişe yumuşak bir zemin hazırlar. Parsel içerisinde mevcutta var olan zeytin ağaçlarının düzenlenen yeni peyzajda kullanımı sağlanırken limon, portakal gibi meyve veren ağaçlar ile çam ağaçları dikilerek yeşil doku kuvvetlendirilir. Yapı etrafında tasarlanan peyzaj alanı, yoğunluklu bir yeşil alan ile çevrili olan parselde yapının söz konusu dokuya entegrasyonunu sağlar.


Giriş holünü karşılayan ve iç mekâna görsel zenginlik katan bir obje olarak eklemlenen merdiven ile üst zemin kata erişilir. Bu katta ebeveyn yatak odası, ebeveyn banyosu, giyinme odası ile birlikte iki çocuk odası ve banyo yer alır. Merdivenin çıktığı ara mekân oturma mekânını saran galeri boşluğuna bakar. Yapının birinci katında ise; sauna, çalışma, hobi odaları ve teras mekânlarına ek olarak konut içi hizmet birimlerinin (ütü ve çamaşır odası gibi) yer aldığı mekânlar bulunur. Gündelik hayatın tasvirinde ve şekillenmesinde kendine biçilen rolü temsil eden bir konut yapısı olarak Koray Arslan Evi, içerisinde yer aldığı doğal çevreye bütünüyle sergilenen bir obje olarak yerleşir. Böylece gündelik hayatın doğal akışının izlendiği bir sahne olmanın yanında kendisi de bu akışta sergilenen bir tasarım nesnesine dönüşür.


BEĞEN

Beğen

ETİKETLER

MERT USLU MİMARLIK
İZMİR
KONUT
VİLLA
GÜZELBAHÇE
KORAY ARSLAN EVİ

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Uğur Yıldırım
Uğur Yıldırım - 2 yıl önce
Mert ve Nilay'ın yanı sıra Deniz Alkan'ı da tebrik etmek gerek. Konut yapılarında şöyle bir sorun oluyor gidip gezemiyorsunuz:) Belki Mert ve Deniz strüktür ve detayları da anlattığı bir sunum gerçekleştirir. (Temenni benimkisi tabi:)
Koray Arslan Evi
PROJE
KÜNYESİ

Proje Türü:

MİMARİ

Proje Tipi:

KONUT

Proje Yeri:

İZMİR

Yapım Yılı:

2019

Proje Adı:

Koray Arslan Evi

Proje Yeri:

İzmir, Güzelbahçe, Yelki

Mimari Proje Ekibi:

Mert Uslu, Nilay Özcan Uslu, İmge Yurtseven Koç, Melek Güneysu, Farida Rashidova

Proje Yöneticisi:

Mert Uslu

İşveren:

Koray Arslan

Uygulama Projesi:

Mert Uslu Mimarlık

Statik Projesi:

DA Mühendislik

Mekanik Projesi:

Baloğlu Mühendislik

Elektrik Projesi:

Bolelli Mühendislik

Fotoğraf:

Zm Yasa Architectural Photography

Proje Başlangıç Yılı:

2016

Proje Bitiş Yılı:

2017

İnşaat Başlangıç Yılı:

2017

İnşaat Bitiş Yılı:

2019

Arsa Alanı:

934 m2

Toplam İnşaat Alanı:

410 m2

Proje Ofisi:

Mert Uslu Mimarlık

Tasarım Ekibi:

Mert Uslu, Nilay Özcan Uslu