Asma Bahçeler Konut Sitesi

TARİH:

07 Haziran 2024

İzmir – Narlıdere’de yer alan Asma Bahçeler 8 terasa yerleştirilen 98 konut biriminden oluşan konu sitesidir. Proje büyüklükleri 60 ile 400 m2 arasında değişen villa ve dairelerden oluşmaktadır.

Orman ve İzmir Körfez vistası bulunan projenin, dik eğimli arazisi alanla ilgili en önemli güçlüklerinden biri olurken tasarımın temel kaynağını da oluşturmuştur.

Arazinin doğal eğim çizgileri referans alınarak yerleştirilen villa ve daireler, birbirlerinin orman ve deniz manzaralarını kesmemesi ve doğal topoğrafyaya en az müdahale etmesi amacıyla teraslanarak düzenlenmiştir. Bu teraslı karakteri nedeniyle projeye Asma Bahçeler ismi verilmiştir.

Mekansal çeşitlilik, modülerlik ve teraslamanın kombinasyonu, konut kompleksinin genel tasarım ilkesi olurken, dinamik ve özel bir cephe karakterini de oluşturmaktadır. Bu özellikler, yayaların yatayda teraslar üzerindeki yürüş yolları, düşeyde ise stratejik olarak yerleştirilmiş olan merdiven ve asansörlere yönelim hissini sağlamaktadır.

Bu yeni konut tipolojisi, lineer yerleşim ve mekansal düzenlemelerle, kullanıcıların tekil konut konforunu, çok sayıda konut içeren bir konut kompleksinde yaşamalarını sağlamaktadır. Her konut, mevcut topoğrafya çizgileri referans alınarak, açılarla hizalanmıştır. Bu şekilde, farklı manzaralar algılanırken, mahremiyet hissinin de pekiştirilmesi sağlanmıştır. Proje, yoğun yerleşimli bir konut bölgesindeki mevcut konut tipolojisinin yeni perspektifle yorumlanmasıdır.

Projede, daha sıcak tonları olan, tuğla ve taş gibi doğal malzemeler kullanılmıştır. Çevredeki soğuk tonlarla kontrast oluşturan malzeme kullanımı “ev” hissini pekiştirmesi hedeflenmiştir.

BEĞEN

Beğen

ETİKETLER

asmabahçeler
konut
tasarım
konuttasarım
narlıdere
izmir
mimaritasarım

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Asma Bahçeler Konut Sitesi
PROJE
KÜNYESİ

Proje Türü:

MİMARİ

Proje Tipi:

KONUT SİTESİ / GRUBU

Proje Yeri:

İZMİR

Yapım Yılı:

2015

Proje Ofisi:

M artı D Mimarlık

Müellifler:

Metin Kılıç

Müellifler:

Dürrin Süer

Tasarım Ekibi:

Merih Feza Yıldırım

Tasarım Ekibi:

Serdar uslubaş

Tasarım Ekibi:

Damla Duru

Tasarım Ekibi:

Ali Can Helvacıoğlu

İşveren:

Tanyer İnşaat

Toplam İnşaat Alanı:

14.800m²

Statik Projesi:

Ufuk Yıldırımer

Mekanik Projesi:

Ekrem Evren

Elektrik Projesi:

Namık Onmuş

İç Mekan Projesi:

Handan Sucular

Peyzaj Projesi:

AHAN Peyzaj