"Reflections of Neighbours" Sergisi

SERGİ SAHİBİ:

Uğur Oral - Thanos Stasinopoulos

HAZIRLAYANLAR:

Uğur Oral - Thanos Stasinopoulos

İLK SERGİLENDİĞİ YER:

İzmir Mimarlık Merkezi

İLK SERGİLENDİĞİ TARİH:

09 Ekim 2023

"Reflections of Neighbours" Sergisi


Thanos N. Stasinopoulos is an architect from Athens with a diverse career that encompasses both architectural practice and academic teaching across different countries. Alongside his work in green design and research, he has also pursued various creative subjects, including photography.

He had been a frequent visitor to Turkey since 2007 before making Izmir his home in 2013. Currently, he teaches architecture at Izmir University of Economics, enjoying the experience of living in a historic city with breathtaking sea views, abundant flowers, and friendly people.

The displayed images are samples from his growing collection of photographs, capturing the beauty of Turkish landscapes and people. These views of Turkey together with views of Greece by Uğur Oral, had been exhibited in Sabanci Cultural Centre of Izmir in May 2014 under the common title “Reflections of the Neighbour”.


İzmir’de doğan Dr. Uğur Oral, İzmir Özel Saint Joseph Fransız Koleji, İzmir Özel Tevfik Fikret Lisesi ve Karşıyaka Lisesi’ndeki öğreniminin ardından Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fransız Dili Eğitimi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisans ve doktora eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde tamamladı. Basın sektörüne adım attığı 1987 yılından itibaren İzmir’de çeşitli gazete ve televizyonlarda imtiyaz sahibi, genel müdür, genel yayın yönetmeni ve köşe yazarı olarak görev yaptı. Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Fransız Dili Basını Gazetecileri Birliği’nin de üyesi olan Oral, meslek yaşamı boyunca medya sektöründeki çalışmaları ile pek çok ödül kazandı. Oral’ın üçü Türkiye’de diğeri Yunanistan’da olmak üzere dört kitabı ve yurt içinde, yurt dışında çok sayıda makalesi yayınlanmıştır. Alanında ulusal ve uluslararası konferanslara davet edilen, profesyonel gazetecilik ve yöneticilik kariyerinin yanında akademisyen kimliği de bulunan Uğur Oral, 2018 yılından bu yana doktor öğretim görevlisi olarak Yaşar Üniversitesi’nde ders vermektedir.

Fotoğrafla uzun zamandır yakından ilgilenen ve şimdiye kadar dördü Yunanistan’da 15’i Türkiye’de olmak üzere 19 kişisel fotoğraf sergisi açan Oral, tüm sergilerini yardım amaçlı düzenlemekte olup fotoğraflarının satışından elde edilen bütün geliri hayır kuruluşlarına devretmektedir.

Göreceğiniz fotoğraflar Oral’ın iki ayrı sergisinden derlenmiştir. Uğur Oral Türk Yunan dostluğunu pekiştirmek adına 5-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Sabancı Kültür Sarayı’nda Yunan Fotoğrafçı Thanos Stasinopoulos ile engelli çocuklar yararına “Komşudan Yansımalar” isimli bir sergi açmıştır. Oral aynı zamanda, yine iki ülke arasında dostluğa vurgu yapmak amacıyla İzmir’de birçok sivil toplum kuruluşunun davetlisi olarak verdiği “Kalimerhaba” isimli konferansı kapsamında, Yunanistan’da çektiği fotoğrafları da katılımcılarla paylaşmıştır. Göreceğiniz fotoğraflar Uğur Oral’ın Atina, Pire, Sakız ve Rodos’ta gerçekleştirdiği çekimlerde objektifine takılan karelerden oluşmuştur.

ETİKETLER

"Reflections of Neighbours" Sergisi
Uğur Oral
Thanos Stasinopoulos

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

"Reflections of Neighbours" Sergisi
SON
SERGİLER