Havuz İzmir

TARİH:

04 Nisan 2022

Işık, gölgeler ve yansımalar üzerine...


Bizi saran giysilerimiz olmadan deneyimlediğimiz bir yapıyı, onu saran kabuk üzerinden görünür kılmayı, ön plana çıkarmayı değerli bulduk. Kabuk bir anlamda hem yapıyı hem insanları saran bir noktaya geldi. Kabuk tezatlar ile örüldü. Bütünlüklü görüntüsüne rağmen binlerce küçük parçadan yapıldı. Ağır görüntüsüne rağmen yere basmadan yukardan asılı olarak havada kaldı. Opak görüntüsüne rağmen aslında şeffaf camdan yapılmıştı. Kabuktan sızan ışığın ve yansılamaların yarattığı tekrarlanamaz ve tasarlanmaz atmosfere ulaşmak ilk amacımızdı. Yapının bulunduğu alanda, arazi düzenlemesi için yapılan ilkel taş duvarlar bize bu ilhamı verdi. Bu taş duvarlar yeni bir yorumla yapının kabuğuna dönüştü. Işığın kabuktan filtre edilerek iç mekana alınması, yapı kabuğundaki boşlukların konumu, büyüklüğü ve rastgeleliği ile yaratılan aydınlık etki ve ışık gölge oyunları, yapının deneyimlenmesini eşsizleştirecektir.


Bornova Yarı Olimpik Havuz Projesi, Aşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda yer almaktadır. İzmir ulaşım ağının ana arterlerine kolayca erişilebilecek konumundan ötürü yalnızca bölgesel değil tüm kente hizmet edecek bir tesistir. Aynı zamanda yakın çevresinde gelişen ve artan nüfusun önemli bir ihtiyacını karşılayacaktır. Binaya bisiklet, özel araç veya toplu taşıma ile ulaşmak mümkün olacaktır. Konumu itibari ile önünden oldukça fazla insanın geçtiği binanın, insanların ilgisini çekmek merak ve su sporlarına karşı ilgi uyandırmak aynı zamanda canlı tutmak gibi bir amacı vardır. 3200 m² kapalı alana sahip binada, 25 m x 12.5 m ebatlarında yarı olimpik 4 metre derinliğinde havuz vardır. 200 kişilik seyirci kapasitesine sahiptir. Sporcuların ihtiyaçlarına karşılamak üzere bir spor salonu da bulunmaktadır.

Kabuk, atık bir malzeme olan cam kayalardan yapılan gabion duvardan oluşmaktadır. Bu kabuk aynı zamanda güney ve batı cephelerinde güneş kontrol imkanı sunmaktadır.


BEĞEN

Beğen

ETİKETLER

HAVUZ İZMİR
NOT MİMARLIK

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Seçkin Kutucu
Seçkin Kutucu - 2 yıl önce
Sevgili Not Mimarlık, güzel bir çalışma olmuş elinize zihninize, emeğinize sağlık. Kamuya bu düzeyde yapı kazandırabilmek ayrı bir başarı. Projenin yapım maliyeti ne kadar oldu merak ettim. Künyenizde projede görev almış olan mühendislik ve danışmanlık firmaları yer almıyor. Kimlerle çalıştınız? Künyenizi güncelleyebilirseniz ve bilgi verebilirseniz sevinirim. Keşke düşünce süreçlerinizi anlatan diyagramlar , plan, kesit ve detaylardan da paylaşım yapabilseniz. Eğitim adına da katkısı olur. Paylaşım için çok teşekkürler...
Merih Feza Yıldırım
Merih Feza Yıldırım - 2 yıl önce
Merhaba, Projemiz, öncelikle değerli kadromuzun yanı sıra, mühendis ekiplerinin özverili çalışması ve kontrolörümüz Seval Soysal Hanım'ın titiz incelemesi ile hayata geçmiştir. Süreci pek çok ortamda paylaşmıştık fırsat bulursak bu platformda eklemek güzel bir fikir olabilir. Selamlar, saygılar, sevgiler. Statik Proje: Kobe Yapı – Barış Köroğlu Mekanik Proje: Prodem Makina – Kamil Demir Elektrik Proje: Onmuş Elektrik – Cihan Onmuş Harita Hizmetleri: Rs Harita Zemin Etüdü Hizmetleri: Msc Jeoteknik Yüklenici Firma: Koman Yapı Mimari Fotoğraf: ZM Yasa Mimari Fotoğrafçılık
Havuz İzmir
PROJE
KÜNYESİ

Proje Türü:

MİMARİ

Proje Tipi:

SPOR SALONU

Proje Yeri:

İZMİR

Yapım Yılı:

2016

Proje Ofisi:

Not Mimarlık

Statik Projesi:

Kobe Yapı – Barış Köroğlu

Mekanik Projesi:

Prodem Makina – Kamil Demir

Elektrik Projesi:

Onmuş Elektrik – Cihan Onmuş

Fotoğraf:

ZM Yasa Mimari Fotoğrafçılık

Genel Yüklenici:

Koman Yapı

Proje Bitiş Yılı:

2021