UIA 2030 Award

BAŞLANGIÇ TARİHİ:

08 Ocak 2024

BİTİŞ TARİHİ:

12 Nisan 2024

UIA 2030 Award

The International Union of Architects ve UN-Habitat işbirliğinde düzenlenen UIA 2030 Award ikinci dönem başvuruları başladı!Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA) ve UN-Habitat işbirliğiyle, UIA 2030 Ödülü ikinci dönemi duyuruldu. Her iki yılda bir düzenlenen bu ödül, mimarların çalışmalarına katkıda bulunan ve UN 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'nin Yeni Kent Gündemi ile birleştirilmesine destek olan projeleri teşvik etmeyi amaçlıyor.

İlk dönemde, 40 farklı ülkeden 125 farklı proje başvurusu alan yarışmanın sonuçları, 28 Haziran 2022'de Polonya'nın Katoviçe şehrinde düzenlenen Dünya Kent Forumu (WUF11) kapsamında açıklandı.

World Urban Forum (WUF) ile eşzamanlı olarak gerçekleşen bu yarışma, dünya genelinden mimarların başvurularını bekleyerek tasarım kalitesini ortaya koyan ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne (SDGs) katkı sağlayan projeleri öne çıkaracak.

Yarışma iki aşamada gerçekleşecek. Birinci aşama başvuruları, beş UIA bölgesini yansıtan bir değerlendirme sürecinden geçecek. Bölgesel finalistler arasında her kategoriden ilk üçe girenler, ikinci aşamaya geçmeye hak kazanacak. Projenin konumu, değerlendirileceği bölgeyi belirleyecek.

Yarışma, dünya genelinde tüm mimarlara açık olup başvuru metni İngilizce olması beklenmektedir.


Kategoriler

Ödüller, tasarım kalitesini sergileyen ve her biri aşağıdaki 6 kategoride Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne önemli katkılarda bulunan tamamlanmış projeler için verilecektir:


• Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 3

İyi sağlık ve iyi olma: Bu kategori, bulaşıcı hastalıklarda azalmayla uyumlu olarak sağlıklı yaşam ve iyi olmanın teşvikine önemli katkıda bulunan bir projeyi tanıyacaktır (SDG 3 Hedef 3.3 ilkeleri çerçevesinde).


• Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 11

Yeterli, güvenli ve uygun konut: Bu kategori, erişilebilir, yeterli, güvenli ve uygun konutun sağlanmasına önemli katkıda bulunan bir projeyi tanıyacaktır, kentsel yenileme ve/veya gecekondu iyileştirmesi SDG11 Hedef 11.1 ilkeleri çerçevesinde.

Güvenli, erişilebilir ve sürdürülebilir toplu taşıma erişimi: Bu kategori, konum, tasarım, yoğunluk vb. özelliklerinden dolayı güvenli, erişilebilir ve sürdürülebilir toplu taşıma sağlamada önemli katkıda bulunan bir projeyi tanıyacaktır (örneğin, Taşıma Odaklı Gelişim ve/veya mahalle planlaması), SDG11 Hedef 11.2.1 ilkeleri çerçevesinde.

Yeşil ve kamusal alana erişim: Bu kategori, herkes için güvenli, kapsayıcı ve erişilebilir yeşil ve kamusal alan erişimini sağlamada önemli katkıda bulunan bir projeyi tanıyacaktır, SDG11 Hedef 11.7 ilkeleri çerçevesinde.

İklim değişikliğine uyum ve felaketlere dayanıklılık: Bu kategori, iklim değişikliğine uyum ve/veya felaketlere dayanıklılığa önemli katkıda bulunan bir projeyi tanıyacaktır, SDG11 Hedef 11b ilkeleri çerçevesinde.


• Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi 15

Ekosistemlerin teşviki, restorasyonu ve sürdürülebilir kullanımı: Bu kategori, konumu, tasarımı veya yapımıyla ekosistemlerin teşvik edilmesine, restorasyonuna ve/veya sürdürülebilir kullanımına önemli katkıda bulunan bir projeyi tanıyacaktır, SDG15 ilkeleri çerçevesinde.


Jüri

  • Peter Oborn (İngiltere), Mimar, Londra – Jüri Başkanı, UIA 2030 Ödülü Eş Başkanı – UIA Temsilcisi
  • Andrew Rudd (ABD), İnsan Yerleşimi Memuru, Küresel Çözümler Bölümü – UN-Habitat Temsilcisi
  • Tina Saaby (Danimarka), Danimarka Şehir Planlama Enstitüsü Direktörü – UIA Bölge I
  • Violeta Komitova (Bulgaristan), Şehir Mimar ve Bulgaristan Parlamentosu Üyesi, Sofya – UIA Bölge II
  • Anna Rubbo (ABD), Sürdürülebilir Kentsel Gelişme Merkezi Kıdemli Bilim İnsanı, Columbia Üniversitesi İklim Okulu, New York – UIA Bölge III
  • Rob Adams (Avustralya), Şehir Tasarım Direktörü, Melbourne Şehri – UIA Bölge IV
  • Nadia Tromp (Güney Afrika), Ntsika Mimarları Kurucusu, Johannesburg – UIA Bölge V
  • Hoàng Thúc Hào (Vietnam), Vietnam Mimarlar Derneği Başkan Yardımcısı, 1+1>2 Mimarları Kurucusu, 2023 UIA Robert Matthew Ödülü ve 2017 UIA Vassilis Sgoutas Ödülü'nün Kazananı – Yedek jüri üyesi
  • Ishtiaque Zahir Titas (Bangladeş), UIA 2030 Ödülü Eş Başkanı, SDG Uzmanı – UIA Yedek Jüri Üyesi • Iman Gawad (Mısır), SDG Uzmanı – Gözlemci (oy kullanmayan) teknik komite üyesi


Takvim

Ödülün zaman çizelgesi aşağıdaki gibi olacaktır:

   Duyuru8 Ocak 2024                                                                                              
Sorular için son tarih5 Şubat 2024
Cevaplar için son tarih12 Şubat 2024
1. Aşama başvurularının son tarihi 12 Nisan 2024
1. Aşama kısa listeye alınan projelerin bilgilendirilmesi31 Mayıs 2024
2. Aşama başvurularının son tarihi23 Ağustos 2024
Sonuçların WUF12'de açıklanması4-8 Kasım 2024Başvuru

Tüm başvurular, İngilizce olarak UIA ödüllerinin başvuru platformunda yapılmalıdır.

Yarışmanın resmi web adresi için tıklayınız.

ETİKETLER

UIA 2030 Award
The International Union of Architects
UN-Habitat

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

UIA 2030 Award
YARIŞMAYA BAŞVURU İÇİN SON

40

GÜN