The Daylight Award

BAŞLANGIÇ TARİHİ:

16 Mayıs 2023

BİTİŞ TARİHİ:

15 Eylül 2023

The Daylight Award


ÖDÜL HAKKINDA

Daylight Award; insan sağlığı, esenliği ve çevre yararına mimaride gün ışığı araştırmalarını ve gün ışığını onurlandıran ve destekleyen uluslararası bir ödüldür. Ödül, teori ve pratik arasındaki karşılıklı ilişkiye özel bir vurgu yapmaktadır. Gün ışığının önemi göz önüne alındığında, araştırma ve mimarlık alanlarının bilgi alışverişinde bulunması ve birlikte çalışması çok önemlidir. İnsanlar için gün ışığından maksimum faydayı sağlamak için alanlar teori ve pratiği birleştirmelidir ve Daylight Award bu yönde atılmış bir adımdır. Daylight Award, mimaride gün ışığı araştırmalarını ve gün ışığını onurlandırır ve destekler. Genellikle ayrı, tek kültürlü alanlarda, profesyonel çevrelerde veya uygulamalarda ele alınan disiplinleri birbirine bağlayan bilimsel bilgiyi ve gün ışığının pratik uygulamasını kabul eder ve teşvik eder. Daylight Award, gün ışığına dair bütüncül bir anlayış geliştirmeyi ve gün ışığının yaşam üzerindeki olumlu etkisini artırmayı amaçlıyor.


KATEGORİ

Daylight Award iki kategoride veriliyor:

Daylight Research

Günışığı Araştırma Ödülü, uluslararası kabul görmüş günışığı araştırmalarına olağanüstü katkı sağlayan kişiler olarak öne çıkan bireylere veya daha küçük bilim insanı gruplarına verilir. Gün ışığının insan sağlığı, esenliği ve performansı üzerindeki etkilerine özel vurgu yaparak, doğa bilimleri, beşeri bilimler veya sosyal bilimler alanlarındaki son derece orijinal ve etkili ilerlemeleri kabul eder.


Daylight In Architecture

Mimarlık için Günışığı Ödülü, mimariyi hayata geçirerek veya gün ışığının benzersiz kullanımını sergileyen kentsel ortamlar yaratarak kendilerini farklılaştıran bir veya daha fazla mimara veya diğer profesyonellere verilir. Genel yaşam kalitesini, insan sağlığı, esenliği ve performansı üzerindeki etkisini ve toplum için değerini dikkate alan mimariye özel önem verilecektir.


ÖDÜL

Her kategoride ödül kazanan, 100.000 € kişisel ödül ile ödüllendirilir.


JÜRİ

  • Juhani Pallasmaa
  • Dorte Mandrup
  • Russell Foster
  • Iwan Baan
  • Yvonne De Kort
  • Mıchael Balick
  • Gerd Halklari


KATILIM ŞARTLARI

Olağanüstü gün ışığı araştırmalarını ve mimaride gün ışığının benzersiz kullanımını ilerletme konusunda bilgi sahibi olan ve bu konuya ilgi duyan meslektaşların adaylıkları uluslararası olarak kabul edilir.

*Aday göstermeler; adayın ödül kriterlerini nasıl karşıladığının gerekçesini içermelidir. Daylight In Architecture kategorisi için, lütfen birkaç ilgili projenin bir listesini ve fotoğraflar da dâhil olmak üzere daha ayrıntılı bilgilere bir bağlantı sağlayın.

*Daylight Research kategorisi için, lütfen birkaç ilgili araştırma makalesini başlıklarına göre listeleyin veya her makalenin özetine bir bağlantı ekleyin.

*Kendi kendine aday göstermelerin kabul edilmeyeceğini lütfen unutmayın.

Ödül direktörü, mimarlıkta günışığı araştırmaları ve günışığı alanında uzmanlığı ve ilgisi olan geçmiş ödül sahiplerinden, profesyonel kuruluşlardan, mimarlardan, araştırmacılardan ve diğer profesyonellerden aktif olarak aday göstermelerini ister.

The Daylight Award için jüri tarafından değerlendirilmek üzere mimarların, araştırmacıların ve diğer profesyonellerin bireysel adaylıkları kabul edilir.


TAKVİM

2024 adaylıkları 15 Eylül 2023 tarihine kadar kabul edilir. Ödülle sonuçlanmayan adaylıklar otomatik olarak bir sonraki yıla devredilir.

2024 ödülü sahipleri, 16 Mayıs 2024 UNESCO Uluslararası Işık Günü'nde açıklanacak.


Ödül kazananların olası halka açık dersleriyle ilgili ayrıntılar web sitesinde ve sosyal medya kanallarında duyurulacaktır.

E-posta adresi: nomination@thedaylightaward.com

Web: thedaylightaward.com

ETİKETLER

The Daylight Award

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

The Daylight Award

BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR