John P. Eberhard Student Design Competition

BAŞLANGIÇ TARİHİ:

23 Şubat 2024

BİTİŞ TARİHİ:

15 Haziran 2024

John P. Eberhard Student Design Competition

John P. Eberhard Öğrenci Tasarım Yarışması, Mimarlık için Nörobilim Akademisi'nin kuruluşunun 20. yıl dönümünü kutlayarak, kurucu üyelerinden biri olan John P. Eberhard'ı onurlandırmak için bir tasarım yarışması düzenleyecek. Bu yarışma, nörobilim ile mimari arasındaki ilişkiyi daha fazla ilgi ve anlayışla ele almaya yöneliktir.Başvuru Koşulları

  • Şu anda bir meslek yüksekokulu veya üniversite mimarlık programına kayıtlı olan lisansüstü öğrenciler
  • Şu anda bir meslek yüksekokulu veya üniversite mimarlık programına kayıtlı olan lisans öğrenciler
  • Bir meslek yüksekokulu veya üniversite programına kayıtlı olan lisansüstü İç Mimarlık öğrencileri
  • Bir meslek yüksekokulu veya üniversite programına kayıtlı olan lisans İç Mimarlık öğrencileri
  • Mimarlıkla ilgilenen lisansüstü ve lisans düzeyinde Nörobilim öğrencileri.


Öğrenci Tasarım Yarışması

Bir tasarım yarışması, öğrencilerin alanlarında başarılı olmalarını ve mükemmelliği hedeflemelerini sağlar. Mimarlık yarışmaları, katılımcılara deneyim kazanma, becerilerini sergileme, tasarımını daha iyi anlama, konularını (Nörobilim) daha iyi anlama ve tanınırlık kazanma şansı sunar.


Misyon ve Hedefler

  • Nörobilim ve mimari arasında dinamik bir konuşma ortamı oluşturmak.
  • Mimaride nörobilim bilgisini geliştirmek.
  • Nörobilimde bilim insanlarını ve öğrencileri sergilemek.
  • Kurumlar arası veya kurumlar arası işbirliğini teşvik etmek.
  • Öğrencilerin hem mimarlık hem de nörobilime ilgi duymasına olanak sağlamak.


Nörobilim İlkelerini Kullanarak Bir Topluluk Merkezi Tasarlayın

John Eberhard'ın "Mimarlık İçin Nörobilim" konularıyla ilgili araştırmayı kullanarak, belirli bir bina kullanıcı grubuna nörobilim konularını iletmeyi ve aynı zamanda projenin tasarımında bu konuları dâhil etmeyi amaçlayan bir bina veya iç mekân tasarlayın. Başvurular, araştırmanın derinliği, araştırmanın anlayışının sergilenmesi ve araştırmanın tasarım teklifine etkili bir şekilde uygulanmasının değerlendirilmesi üzerine jüri tarafından değerlendirilecektir.


Özet

Nörobilim İçin Bir Topluluk Merkezi Yarışması için belirlenen alan, Salk Enstitüsü kampüsünde bulunmaktadır; enstitü, Mimarlık için Nörobilim Akademisi (ANFA) ile bir bağlantıya sahiptir ve mimari alanında uluslararası tanınmışlığa sahiptir. Yarışmanın bir parçası olarak, öğrencilerden bina işlevini ve beklenen kullanıcı demografisini belirlemeleri istenecek, aynı zamanda projenin kullanıcıların nörobilim konularında nasıl eğitildiğini göstermesi sağlanacaktır. Binalarda yapılan faaliyetlerin nörobilim prensipleriyle veya nörobilim çalışmalarıyla uyumlu olması gerekmektedir. Projede, "sanatçı/mimar" ve "bilim insanı" da ikamet edecek şekilde bir yer ayarlanmalıdır; bu binanın kullanıcıları arasında bu hedeflere ulaşmak için işbirliği çabalarını gösterirken mimari ve nörobilim alanları ve/veya uzmanları arasındaki kesişim veya birleşme faaliyetlerini içeren faaliyetler de dâhil edilmelidir. Bu faaliyetler, nörobilim prensipleriyle uyumlu olmalı ve kullanıcıları nörobilim konularında eğitmeyi teşvik etmelidir. Katılımcılar, nörobilimi ve mimariyi birbirleriyle konuşturan ek faaliyetler önermeye teşvik edilir.

Yarışmanın iki giriş kategorisi olacak; Mimarlık Kategorisi ve İç Mimarlık Kategorisi.

Mimarlık kategorisi, öğrencilerden bağımsız bir çözüm isteyecekken, İç Mimarlık Kategorisi, öğrencilerden yarışma tarafından sağlanan bir yapı içinde bir mekân tasarlamalarını isteyecektir. Her iki kategori de, sağlanan araştırmanın anlayışı ve kullanımına dayalı olarak aynı kriterlere göre değerlendirilecektir.


Framework Theme

Her bir katılım, "Mimarlık İçin Nörobilim"de John Eberhard tarafından belirtilen duygu ve algı, öğrenme ve bellek, karar verme, duygu ve etki ve hareket olmak üzere beş nörobilim ve mimari konusundan bir veya daha fazlasına dayandırılmalıdırFormun Üstü; Algı ve Algılama, Öğrenme ve Hafıza, Karar Verme, Duygu ve Etki ve Hareket.

Nörobilim ve mimari alanı bu 5 tema ötesine genişlediğinde, bu 5 konu, öğrencilerle seçilen jüri arasındaki konuşmaları düzenlemek için yarışmanın temel bir çerçevesi olarak hizmet edecektir. Katılımcılara, konu ve tasarım çözümünün girişlerinde açıkça desteklendiği ve ifade edildiği sürece ek araştırma ve referanslarla çalışmalarını desteklemeleri için teşvik edilir.


Nörobilim Konuları

Algı ve Algılama: İnsan duyularının (görme, işitme, koku, tat, vb.) mimari deneyimleri nasıl etkilediğini keşfedin. Oturanların iyilik halini ve katılımını artırmak için duyusal uyarıları optimize eden mekânlar tasarlayın.

Öğrenme ve Hafıza: Mimarlık tasarımının etkili öğrenmeyi ve hafıza tutumunu nasıl destekleyebileceğini araştırın. Bilgi işleme, hatırlama ve bilgi edinmeyi kolaylaştıran ortamlar oluşturun.

Karar Verme: Mimarlık unsurlarının karar verme süreçleri üzerindeki etkisini inceleyin. Bilişsel yanılgıları ve çevresel etkileri göz önünde bulundurarak daha iyi karar verme teşvik eden tasarımlar geliştirin.

Duygu ve Etki: Mimarlığın duyguları harekete geçirme ve etkileme rolünü analiz edin. Belirli duygusal tepkileri uyandıran, ruh halini artıran ve iyilik halini teşvik eden mekânlar tasarlayın.

Hareket: Mimarlık ile insan hareketi ve navigasyon arasındaki ilişkiyi keşfedin. İntuitif yol bulma, fiziksel aktivite ve yapı çevresi ile etkileşimi kolaylaştıran ortamlar oluşturun.

Arazi: Mimarlık Kategorisi Mimarlık Öğrencileri için önerilen yer için iki konum bulunmaktadır, bunlardan biri Torrey Pines Scenic Drive'da erişilen kampüsün batı tarafında bulunmaktadır. Diğeri ise kampüsün doğu tarafında, mevcut otoparkın bulunduğu yerde yer almaktadır ve bugün Kuzey Torrey Pines Drive'dan erişilmektedir. Konum A, Luis Kahn'ın orijinal ana planının bir parçasıdır ve bugünün önerisi (CAD planında görülebilir). Merkezin Salk'a yayalar için bağlantıya ihtiyacı olacak. Dijital Arazi planları ve Paylaşılan Dosya Belgelerinde ek malzeme bulunmaktadır.

* Yarışma için arazi planı, bina planları ve yüksekliklerin dijital kopyaları, paylaşım sitesinde sağlanacaktır.


Gönderim Parametreleri

Mimarlık ve İç Mimarlık için Program

Etkinlik Alanı - 10.000 metrekare: Bu alan topluluğun kullanımına açıktır, ancak programlama her katılımcı ekibin belirlediği konuya dayanır.

Sergi Alanı - en az 500 metrekare - 1000 metrekare: Her girişin, konuyu alanında sergileyebileceği bir alan ve mimar/tasarımcı ile bilim insanı arasındaki işbirliğini öne çıkaracak bir alanı bulunmaktadır.

Sanatçı/Mimar/Tasarımcı için ikamet alanı - en az 5.000 metrekare: Girişim tarafından önerilen konu temel alınarak, seçilen konuda uzmanlaşmış bir mekân tasarımı uygulayıcısı için bir alan sağlanmalıdır.

Bilim İnsanı için alan - en az 5.000 metrekare: Girişim tarafından önerilen konuya dayanarak, o alandaki bilim insanının araştırmasını desteklemek için bir alan sağlanmalıdır.

Destek alanı - 2.000 metrekare: Her katılımcı ekibin tanımladığı, ancak tuvaletleri, yemek desteklerini ve/veya mutfak dolaplarını ve depolamayı içermesi gerekmektedir.

Ek Program - Katılımcılar Tarafından Tanımlanan Alan: Giriş yapanlar, kavramlarını ve kavramlarını daha iyi sergilemek için yukarıdakilere ek program unsurları eklemelerine izin verilecektir, ancak tüm program unsurları yukarıda temsil edilmelidir.


Takvim

Yarışmanın Başlatılması, (resmi özetin yayınlanması)

1 Ocak 2024

Kayıt

Uzatıldı!

Sorular ve Açıklamaların Son Tarihi

15 Şubat 2024

Soru ve Cevaplar

1-31 Mart 2024

Son Başvuru Tarihi

15 Haziran 2024

Kazananların Açıklanması

Temmuz 2024


Yarışmanın resmi web adresi için tıklayınız.

ETİKETLER

John P. Eberhard Student Design Competition

YORUMLAR

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

John P. Eberhard Student Design Competition

BAŞVURU SÜRESİ SONA ERMİŞTİR